Uncategorized

Podcast- nauka języka obcego ze słuchu

Jeszcze nie tak dawno temu nasza codzienność zamknęła się w czterech ścianach i każdy radził sobie z tą zmianą na swój sposób. Ja chyba przeszłam przez wszystkie możliwe fazy tego stanu. Od ciągłego sprawdzania najnowszych raportów o zakażonych, przez wyparcie, zrezygnowanie, motywację do działania, kończąc na spędzaniu większości dnia na kanapie z Netflixem.

W sieci jak grzyby po deszczu pojawiły się wszelkiego rodzaju poradniki „jak spędzać czas na kwarantannie”. Nie wiem jak na Was zadziałały te akcje, ale poczułam jeszcze większe zrezygnowanie i poczucie bezsensu. Dlaczego? Widząc jak wszyscy nagle zaczynają regularnie ćwiczyć, ograniczać słodycze i kończyć niezliczoną liczbę kursów online stale się obwiniałam za leżenie na kanapie. Czułam, że powinnam podjąć te wszystkie wyzwania na raz. Okazuje się, że metoda małych kroczków tutaj też ma świetne zastosowanie. Jeżeli nie jesteś superproduktywny i nie wyciskasz co się da z każdej minuty, to nie znaczy że jesteś gorszy. Może właśnie lepiej poświęcić godzinę na udoskonalanie, a resztę dnia spróbować się wyciszyć. Przecież jeszcze niedawno tak pragnęliśmy odetchnąć od tej starej rzeczywistości!

W takim razie co ja robię przez tę godzinę, żeby nie czuć się bezczynną? Kładę się wygodnie na kanapie i słucham. Czego? Jeżeli chcę się wyciszyć, a przy okazji uśpić dzidziusia, to zapuszczam dźwięki natury. Zamykam wtedy oczy i przypominam sobie spacery z dziadkiem po lesie. Ah, jak ja uwielbiałam te wędrówki! Kiedy już dziecko smacznie śpi, a ja czuję się odprężona i zrelaksowana, słucham podcastów (o ile nie zasnę 😉 ).

 

Czym jest podcast?

 

Kiedyś wśród naszych rodziców i dziadków były popularne słuchowiska radiowe. Teraz mamy praktycznie to samo, jednak pod inną nazwą i przekazane przez inne medium.

Podcast to swego rodzaju audycje, których możesz posłuchać w Internecie. Ich tematyka jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Od rozwoju osobistego, poprzez weganizm, duchowość, wiadomości codzienne, aż po lekkie opowiadania.

Dlaczego warto skorzystać z podcastów ucząc się języka obcego?

 

Rozumienie ze słuchu

Chyba każdy, kto uczył się jakiegokolwiek języka obcego spotkał się z terminem „rozumienie ze słuchu”. Jest to niezwykle ważna, a nawet powiedziałabym kluczowa umiejętność językowa. Dzięki słuchaniu obcojęzycznych podcastów możemy ją ćwiczyć bez końca! W początkowych etapach nauki wybierzmy audycje, gdzie mówi się prostym językiem i w wolnym tempie. Z czasem warto stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej i słuchać podcastów, które brzmią bardziej naturalnie, czyli mówi się w nich szybko i niewyraźnie.

Aktualny język

Załóżmy, że wpadła nam w ręce hiszpańskojęzyczna powieść z XIX wieku i na jej podstawie postanowiliśmy uczyć się języka hiszpańskiego. Czy nauczymy się go? Oczywiście, ale każdy z kim będziemy rozmawiać uzna nas za dziwoląga.Sami pomyślcie. Jaka jest wasza reakcja, kiedy ktoś uderzając się w łokieć przeklina mówiąc „o motyla noga!”?
Zmiana to jedyna stała we wszechświecie i tak też się dzieje z językiem. Z roku na rok powstają nowe słowa, wyrażenia, a z kolei inne przechodzą do lamusa i wypadają z obiegu. Słuchając podcastów zetkniemy się z najnowszą wersją języka, która będzie nam najbardziej przydatna. 

Mowa potoczna

Kolejna istotna część języka, która tak często (jak nie zawsze) jest pomijana na lekcjach w szkole. Przekleństwa, skróty myślowe i inne wyrażenia potoczne to również język, który powinniśmy znać. Skąd mamy wiedzieć czy ktoś brzydko się do nas odezwał, jeżeli nie będziemy znali aktualnych przekleństw? Cenzura cenzurą, ale trzeba być świadomym co się do nas mówi.

Nauka „w międzyczasie”

Podcast to idealna forma nauki dla wiecznie zabieganych i walczących z uciekającym czasem. Możemy założyć słuchawki i słuchać audycji, gdzie i kiedy tylko nam się podoba. W drodze do pracy/ szkoły, w kolejce u lekarza, karmiąc dziecko czy jedząc śniadanie. Jeżeli wciąż narzekasz na brak wolnej chwili na naukę języka, to podcast będzie idealnym rozwiązaniem!

Uczysz się nie tylko języka, ale o wiele więcej

Aby nauczyć się języka obcego niekoniecznie musisz słuchać wyłącznie tych podcastów, które zostały stworzone z myślą o uczniach. Jeżeli jesteś już na bardziej zaawansowanym poziomie, możesz wybierać spośród tysiąca audycji, w których poruszane są najróżniejsze tematy z niezliczonych dziedzin, np. marketing, zdrowie, macierzyństwo, odchudzanie, kryminalne historie, wiadomości ze świata i wiele, wiele innych. Tym sposobem poszerzasz swoje horyzonty, a przy okazji ćwiczysz język.

Jak w pełni wykorzystać wiedzę z podcastów?

 

Słuchanie audycji przy okazji innych, codziennych obowiązków jest świetną okazją do ćwiczenia języka, kiedy brak ci na to czasu. Jeżeli jednak znajdziesz wolną chwilę, to usiądź wygodnie na kanapie i skup się wyłącznie na tym, czego słuchasz. A jak wyciągnąć jeszcze więcej ze słuchania podcastów?

Rób notatki

Koniecznie zapisuj wszystko to, co nasunie ci się na myśl. Nowe słówko? Ciekawe zdanie? Przysłowie? Wyrażenie potoczne? Wszystko, co przykuło twoją uwagę. Najlepiej robić notatki odręcznie, ale jeżeli akurat nie masz przy sobie kartki i ołówka, to zapisuj wszystko w telefonie. Ja używam do tego aplikacji Google Keep. Moje zapiski wyglądają jak wirtualne sticky notes (po polsku „żółte karteczki”), dzięki którym szybciej zapamiętuję to, co ważne.

Zapisuj nieznane słowa

O tym już wspominałam, ale powtórzę, bo to niezwykle ważne. Koniecznie zapisuj nieznane słowa. Czy wszystkie? Początkującemu uczniowi byłoby trudno, bo musiałby zatrzymywać nagranie co kilka sekund. Zapisz tylko te słowa, które uniemożliwiają ci zrozumienie reszty zdania.

Zapisuj znane, lecz ciekawe wyrażenia

O tym też już doskonale wiesz, ale warto to podkreślić. Zapisuj wszystkie wyrażenia (nawet te, które już znasz), które przykuły twoją uwagę. Może jest to słówko, które znasz, ale nie potrafisz użyć go w kontekście? Może to jest to słówko, którego nie potrafiłeś wymówić? Może już ci się to obiło o uszy, ale nie wiedziałeś co znaczy? To teraz masz szansę nadrobić zaległości.

Wsłuchuj się w wymowę

Będąc jeszcze na studiach pewnego dnia koleżanka powiedziała, że wyrobiłam sobie ładny akcent hiszpański. Dziwiła się jak to się stało skoro nie byłam na wakacjach w Hiszpanii. Wsłuchiwałam się w wymowę poszczególnych słów wykładowców z zagranicznych uczelni, którzy przyjeżdżali do nas na gościnne wykłady. Kiedy temat nie był dla mnie zbyt interesujący, nie słuchałam co mają do powiedzenia, lecz jak to mówią. Ty też tak możesz.
Przesłuchaj wybrany podcast dwa razy. Za pierwszym razem posłuchaj o czym twórca do ciebie mówi, a za drugim wsłuchaj się w jego wymowę i postaraj się powtarzać za nim wybrane słowa.

Gdzie słuchać podcastów?

 

Większość podcastów z pewnością znajdziecie na Youtube. To bez wątpienia znana wszystkim platforma, więc ze znalezieniem i odtworzeniem czegoś interesującego nie powinno być problemu.

Możecie też skorzystać z aplikacji Spotify, która jest darmowa. W wersji płatnej nie musicie słuchać reklam oraz możecie w dowolnej chwili zmienić odsłuchiwany utwór. Większość podcasterów zamieszcza właśnie tutaj swoje nagrania.

Jeżeli macie Iphone, to z pewnością znacie aplikację Itunes. Tutaj też publikowane są na bieżąco podcasty.

 

Jakie podcasty polecam?

Angielski

 

Luke’s ENGLISH Podcast

Pierwsza rzecz, która mi się nasuwa to przepiękny, brytyjski akcent! Luke porusza w swoim podcaście tematy z przeróżnych dziedzin. Możecie posłuchać o aktualnych wydarzeniach, najnowszych filmach lub typowych brytyjskich sprawach.
Mnie najprzyjemniej słuchało się odcinków, w których wystąpiła gościnnie jego mama. Rozmawiali o brytyjskiej rodzinie królewskiej i wielkim ślubach par książęcych. Bez spiny. Rozmowy na luzaku.
Kiedy pojawia się potencjalnie trudne lub wyszukane słowo, Luke natychmiast stara się wytłumaczyć jego znaczenie.
Świetny materiał dla uczniów na poziomie B1+

Global News Podcast

Audycje zdecydowanie dla poziomu zaawansowanego (B2 i wyżej). Redaktor tutaj również używa brytyjskiego akcentu przedstawiając najnowsze wieści ze świata. Są też krótkie relacje reporterów, z miejsc w których dzieje się coś istotnego dla świata.

TED Talks Daily

Chyba każdy słuchał chociaż jednego wykładu w ramach konferencji TEDex. W tej audycji publikowane są krótkie wykłady (max. 30 minut) na różnorodne tematy, zaczynając od sztucznej inteligencji, a kończąc na zoologii. Jeżeli jesteście ciekawi świata, chcecie poznać inne punkty widzenia na tematy naukowe, a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego, to ten podcast jest dla was. Ze względu na tempo mówienia i specyficzne słownictwo proponowałabym ten podcast dla uczniów na poziome B2 i wyżej.

Easy Stories in English

Nazwa podcastu wskazywałaby, że to audycje dla początkujących, jednak nic bardziej mylnego! Znajdziemy tutaj przeróżne opowiadania, które dostosowane zostały do 4 poziomów zaawansowania (beginner, pre-intermediate, intermediate, advance). Historie są publikowane także na stronie https://easystoriesinenglish.com/ , gdzie znajdziecie także transkrypcje do każdego nagrania. Mega przydatne szczególnie dla początkujących. Każde audio trwa mniej więcej 30 minut, więc możecie ich słuchać przy śniadaniu czy czekając w kolejce do lekarza.

Plain English

Kolejny podcast poruszający aktualne tematy i opowiadający o kluczowych dla świata wydarzeniach. Plusem jest uproszczone słownictwo i wolniejsze tempo, dzięki czemu mogą z niego skorzystać uczniowie na poziomie B1 i wyżej. Lektor mówi z akcentem amerykańskim.

Hiszpański

Duolingo Spanish Podcast

Aplikacji do nauki języków Duolingo chyba nie muszę wam przedstawiać. Nie raz o niej wspominałam na blogu i moich mediach społecznościowych. Jej twórcy postanowili pójść o krok dalej i stworzyć podcast dla swoich odbiorców. Czego możemy tutaj posłuchać? Jak twierdzą autorzy tego podcastu, są to prawdziwe, życiowe historie przedstawione w uproszczonej formie. Każde nagranie trwa około 30 minut. Na moje oko mogą z nich korzystać uczniowie na poziomie B1 i wyżej.

Hoy hablamos

To mój ulubiony podcast, którego swego czasu słuchałam codziennie! Są to rozmowy dwóch chłopaków, którzy opowiadają nam o aktualnych wydarzeniach, kulturze Hiszpanii, popularnych wyrażeniach i związkach frazeologicznych, o pop kulturze i wielu, wielu innych tematach. Jednym słowem dla każdego coś dobrego! Opublikowali już ponad 900 odcinków! Nagrania są stosunkowo krótkie, bo średnio trwają około 15 minut, więc to idealne wypełnienie czasu podczas drogi do pracy czy oczekiwania w kolejce. Twórcy mówią dość wolno, jednak wciąż brzmi to naturalnie. Polecam dla uczniów na poziomie B1 i wyżej.

TED en Espanol

Podobnie jak TED Talks Daily, znajdziemy tu skrócone wersje wykładów w ramach konferencji TEDex w języku hiszpańskim. Audycje trwają mniej więcej 15 minut, jednak poruszane tematy i związane z nimi specyficzne słownictwo przydadzą się bardziej zaawansowanym uczniom (B2+).

 

Włoski

News in Slow Italian

Jak sam tytuł mówi znajdziemy tutaj news’y przedstawiane w wolnym, a nawet bardzo wolnym tempie. Te audycje są na tyle przystępne i łatwe w odbiorze, że nawet ja (uczennica na poziomie A1) polubiłam ten podcast. A umówmy się. Rzadko się spotyka Włocha mówiącego tak wolno. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *